Skolresepaket Ramsvik Special + Nordens Ark
I priset ingår övernattning i Sjöbodstuga samt måltider och aktiviteter. Samtliga aktiviteter kräver att eleverna har med sig minst två lärare/vuxna som tar ansvar för gruppen. Vi tillhandahåller tipslappar och pennor till tipspromenaden, båtar och volleybollar, men "leder" inte aktiviteterna.
Exempel på program på 2-dagarspaketet:
Dag 1
10.00-15.00 Nordens Ark - djurvårdare för en dag inkl lunch (mer info nedan)
15.30 Ankomst och informationsmöte på Ramsvik
Tipspromenad i naturreservatet
Tex Mex buffé och prisutdelning tipspromenad
Bastu & Havsbad
Övernattning i Sjöbodstuga
Dag 2
Frukostbuffé
2 timmars fritt förfogande av kajak, kanot, vattencyklar
Lunch
Ramsvik Challange - mobilspel i naturen
Glassfrossa "Ät så mycket glass ni vill"
Bastu & Havsbad
Grillbuffé med korv, bröd, hamburgare, kyckling
Övernattning i Sjöbodstuga
Dag 3
Frukostbuffé
Städning (eleverna städar och vi synar)
Avresa
Information angående Corona och Covid-19
I stugorna finns:
Priser från 1189:-/person
VisaFunderar ni på vad ni ska göra på er skolresa eller gruppaktivitet, varför inte prova på att jobba som djurvårdare en dag?
Nu har er klass möjligheten att testa! På denna lägerskola kommer ni att få lära er mer om djuren som finns i den vilda delen. Exakt vilka djur ni får träffa, får ni veta först när ni kommer. Men vi kan redan nu lova att det blir en blandning som innehåller något för alla. Kanske finns det någon modig i gruppen som vågar komma närmare några av djuren vi besöker?
Under dagen så kommer vi att mata och aktivera djuren i parken. Det är en dag fylld med spännande upplevelser och höjdpunkter. Vi startar och slutar vid Nordens Arks entré. Lägerskolan anpassas efter gruppens behov och ålder.
Tid: kl. 10.00 - 15.00
Ålder: Grundskola.
OBS! Nordens Ark kan ta emot grupper på max 25 personer åt gången.